PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=520698}
7,2 29 322
oceny
7,2 10 1 29322
7,3 16
ocen krytyków
Moja łódź podwodna
powrót do forum filmu Moja łódź podwodna

Czytając recenzje spodziewałam się czegoś na poziomie wczesnych filmów Wesa Andersona. Niestety, zawiodłam się.
Tak mam, że muszę do bohatera czuć choć trochę sympatii, gdy oglądam. Minimum. Nawet jesli to nazista i seryjny morderca. Tutaj nie byłam w stanie. Wszyscy budzili we mnie złość i niechęć. Najbardziej chyba sam Oliver, nadęty pseudointelektualista, który myśli, że naklejanie sobie Allena na łóżku i pisanie egzaltowanych grafomańskich pamiętników to dowód wrażliwości. Przekonany że jest indywidualistą, podażął za stadem bardziej niż ktokolwiek inny. Nawet seks uprawiał wtedy, gdy mu koledzy powiedzieli, że wypada. Od momentu, gdy zaczął niszczyć życie Zoey, by przypodobać się Jordanie, straciłam do niego jakikolwiek szacunek.
Jordana nie lepsza. Wiecznie naburmuszona, odnosząca się do wszystkich z wyższością i przekonana o swojej wyjątkowości. Nazywała Zoey grubą, choć sama chuda nie była i zgrywała wielką buntowniczkę, bo podpaliła kilka petard. Nie interesowało ich ani trochę, co się stało z Zoey, którą po prostu wykorzystali.
Matka Olivera i guru - bez komentarza.
Właściwie jedyną osobą, która budziła tu moje ciepłe uczucia, był tata. Współczułam mu, że musi się użerać z tym towarzystwem.
Ogromną zaletą filmu jest sfera estetyczna. Zarówno zdjęcia, jak i ścieżka dźwiękowa są wspaniałe. Mimo wszystko nie jestem w stanie dać więcej tylko i wyłącznie za to. Mam wrażenie, że zachwyt nad Oliverem budzi się w sercach wszystkich tych, którzy sami są przekonani o swojej wielkości i nadzwyczajności. Aczkolwiek mogę się mylić.

Szarobure

Cóż, ja nie widziałem takich ludzi i takich zachowań. Ten przedziwny marazm i apatia, niezrozumiałe obsesje tego chłopaka, oraz jego przedziwny odbiór świata są rzeczywiście odpychające. Nie wiem czy nazwałbym dzieciaka pseudointelektualistą, szczególnie takiego, który czyta i myśli. Jasne jaki to przybiera u niego wymiar, ale on cały jest niedojrzały i dziwaczny, choć nie pozuje (akurat w tym aspekcie). Jak rozumiem, film miał przenieść problemy 'typowego nastolatka' (rozbite małżeństwo, i jego problemy; alienacja; pierwsza miłość; korespondencja życia rodziców i dzieci itd.) do świata specyficznego bohatera i przejaskrawionego świata. Tylko nie bardzo rozumiem co dzięki temu osiągamy, bo jedynym co różni film od typowej historii tego rodzaju, jest ta dziwna atmosfera . Warstwa estetyczna jest b ładna: od kompozycji kadru, zawsze bardzo starannego, przez statyczne ujęcia, dużą konsekwencje w wyborze barw, czasem ciekawe rozwiązania reżyserskie i st. No, ale to nie Wes Anderson, na pewno.

matbla2000

Ja takich ludzi widziałam dość często. Będę się upierać, że jest pseudointelektualistą, bo owszem czyta, ale nie rozumie tego co czyta, za to lubi bardzo tym szpanować, popisywać się przed odbiorcą, ma przekonanie o swojej wyższości nad innymi właśnie z tego powodu. Jest troszkę jak Adrian Mole - tyle że Adrian był zabawny. On jest irytujący.

ocenił(a) film na 7
Szarobure

Co to za bełkot? Przed kim szpanował??? W jednej scenie użyczył książki koleżance, z którą chciał mieć wspólne zainteresowania. Przypominam, że to nastolatki. Młodzież, która z jednej strony próbuje sprostać przytłaczającym problemom, z drugiej zaś wciąż szuka swojej drogi. Chłopak ani razu nie sprawił wrażenia, jakby chciał nad kimś górować. Nie warto oceniać postaci filmu przez pryzmat swoich kompleksów.

dobrypiatek

Odniosę się do meritum, pomijając uwagi ad personam.
Nie chodziło mi o górowanie, raczej o to, ze tak bardzo chciał należeć do "popularnych", być akceptowanym, że przyjmował ich wady. Odrzucał "swoich", żeby przypodobać się innym, np Jordanie. Dla Zoey był okrutny tylko dlatego, żeby zaszpanować przed grupą, w głębi serca nie żywił do niej nienawiści.
Nie warto atakować przedmówcy przez pryzmat swojego niezadowolenia :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones